Prefabrik Yapılar nelerdir?

Prefabrik kelimesi aslında iki kelimenin birleşiminden oluşmuştur. Yani pre kelimesinin anlam normalde ön anlamına gelmekte olup, fabrik kelimesi de yapı anlamına gelmektedir. İki kelimenin birleşimi olan prefabrik kelimesi ise ön yapı anlamına gelen bir kelimedir. Prefabrik kelimesi ön yapılar konusundan yapılara ait ön hazırlıkları kastetmektedir. Prefabrik yapılar günümüzde teknolojik imkânlar ve iş gücü sayesinde kısa sürede üretilebilmektedir. Bu nedenle prefabrik yapılar betonarme yapıların zaman diliminden daha kısa sürede üretilebildiği için inan gücü bakımından tasarruf sağlayan yapılardır. Peki, prefabrik yapılar nelerdir?

 

Prefabrik yapılarda teknolojik olanaklar sonucu üretilmiş olan tek ve bütün parçalar uzman ve işini bilen bir ekip yardımıyla birbirleri ile tamamlanarak prefabrik yapının bütünü oluşturulur. Bu nedenle de kurulumu konusunda kolay ve sıkıntı çıkartmayan bir işleyişe sahiptir. Yukarıda sorulmuş olan prefabrik yapılar nelerdir? Sorusuna prefabrik yapı çeşitleri hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Prefabrik yapı çeşitleri günümüzde hemen her yerde farklı amaçlarla kullanılan tiplerde görebilmekteyiz. Bu nedenle de prefabrik yapıları tek bir başlık altında gruplandırmak doğru olmayacaktır. Prefabrik yapıların hazır prefabrik ev, prefabrik bina, prefabrik şantiye, prefabrik yapı, prefabrik konut, prefabrik villa, prefabrik sosyal tesis, prefabrik yatakhane, prefabrik yemekhane, prefabrik ofis, prefabrik fabrika vb. gibi yapılar şeklinde gruplandırılabilmektedir.

Prefabrik yapıların neler olduğu konusunda amaçlara göre bir sınıflama yapılmışken prefabrik yapıların nasıl yapıldığı konusunda bilgi de verilmelidir. Prefabrik yapıların her bir parçasının fabrikalarda üretildiğini artık hemen herkes farkında olmakta iken günümüzde prefabrik yapı sektöründe gelinilen gelişimsel noktada kaynaksız teknolojilerin kullanıldığı herkes tarafından bilinmemektedir. Prefabrik yapılar ilk çıktığı dönemlerde kaynakla bütünlükleri oluşturulmaktayken günümüzde teknolojinin gelişimine paralel olarak kaynak kullanılmadan vidalı sistemlerle bütünlükleri sağlanmaktadır. Prefabrik yapılar kullanım amaçlarına göre çeşitlenirken bu parçaların farklı tasarımlarda birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Prefabrik yapıların modüler parçaları projeler doğrultusunda üretim bandındaki bilgisayar ortamına riplenmesi ile en ince ayrıntıları hesaba katılarak ön üretimleri yapılmaktadır. Ve sonraki aşamalara geçilmektedir. Prefabrik yapı olarak hastane, okul, kampüs, festval, tesisler de yapılabilmektedir.Bir cevap yazın