Prefabrik Acil Afet Binaları İhtiyaçları Karşılayacak Şekilde Mi Yapılıyor?

Prefabrik yapıların Türkiye’de ilk görülmeye başlanması 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yaşanmasıyla birlikte olmuştur. O dönemde Prefabrik acil afet binaları depremzedelerin daha fazla mağdur olmaması adına kısa sürede yapılıp depremzedelere veriliyordu. Prefabrik acil afet binaları içinde sadece depremzedeler için ev değil aynı zamanda onların sıcak yemek yemeleri için yemekhane, tedavi olabilmeleri için hastane ve çocuklarını okula göndermek için okul binaları yapılmıştır. Bütün bu binaları normal şartlarda yapmak yılları alırken prefabrik yapı sayesinde bu saydığımız tüm binalar o dönem çok kısa bir sürede depremzede halkın hizmetine sunulmuştur.

O dönemden şimdiye doğru yapı sektörü kendini geliştirmiş ve yükselmeye devam etmiştir. Bu yükselmenin bir etkisi olarak prefabrik olarak her çeşit bina, sosyal tesis, hastane, okul binaları son zamanlarda daha sık yapılmaya başlanmıştır. Özellikle de acil durumlar söz konusu olduğunda Prefabrik acil afet binaları devreye giriyor ve afet durumundan daha fazla insanlar etkilenmemesi adına faaliyete geçmektedirler. Son dönemlerde yaşanan maden kazalarında arama kurtarma ekibine orada geceyi geçirebilecekleri prefabrik ev, yemek yemeleri için yemekhane tarzı binalar veya madenden çıkarılan kişileri tedavi etmek amaçlı oraya hastanedeki imkânları getirmek için prefabrik küçük hastane tarzı binalar yapılmaktadır. Kaza yerinde işler tamamen bittiğinde binalar sökülüp tekrar kullanılmak için saklanabiliyor. Prefabrik yapılar bu kullanışlılık özellikleri sayesinde çok ilgi görmektedir.

Yetkili mercilerin prefabrik yapıları bu kadar kullanıyor olması da kullanışlılık özelliğinden, ekonomik olması ve sökülüp tekrar başka bir yere monte edilmesinden dolayıdır. Afet durumlarında kurtarıcı özelliği gösteren prefabrik acil afet binaları da yetkili mercilerin prefabrik yapıyı ne kadar çok kullandığının bir göstergesi olsa gerek. Her açıdan işimizi kolaylaştırması ve depreme normal evlerden daha dayanıklı olması da sadece afet durumlarında değil aynı zamanda kendine daire yapmak isteyen kişileri de prefabrik yapıya yönlendirmektedir. Kısa sürede yapılması, işçi parası gibi ekstra bir ücretin ödenmemesi ve bazı firmaların 50 yıl gibi uzun sürede garanti vermesi de prefabrik ev yapanların sayısını artırmıştır.

Tüm detaylar için Bize Buradan Ulaşabilirsiniz ; 0 (216) 421 35 10Bir cevap yazın